Ceny gruntów rolnych w Unii Europejskiej

Eurostat, czyli unijny odpowiednik Głównego Urzędu Statystycznego opublikował właśnie świeżą porcję danych o cenach gruntów na terenie wspólnoty. Co ciekawe, poza średnią ceną ziemi rolnej w poszczególnych państwach możemy też poznać regiony z tych państw o rekordowo wysokiej, jak i niskiej cenie. Na liście jest kilka niespodzianek dla osób, które nie zajmują się śledzeniem statystyk każdego dnia.

Dla wielu z was niespodzianką nie będzie to, że najdroższe są grunty w Holandii. Tam za jeden hektar trzeba zapłacić średnio 71 225 euro. Drogo, ale w Holandii od dawna już nie ma tanich gruntów. To właśnie wykupem polskiej ziemi przez bogatych rolników z Holandii byliśmy straszeni przez sceptyków wejścia Polski do Unii Europejskiej, a później w obronie przed nimi uchwalano naprędce przepisy ograniczające spekulacyjny obrót ziemią rolną. W najpopularniejszych regionach Holandii cena hektara osiąga nawet zawrotne 85 000 euro, ale to nadal nie jest unijny rekord.

Innym drogim dla rolników krajem jest Luxemburg. Małe państwo, mało ziemi, duża presja cenowa, a w efekcie drugie miejsce na liście Eurostatu w kategorii najwyższych cen gruntów. Około 35 000 euro za hektar trzeba zapłacić we Włoszech. Warto pamiętać, że to średnia, oraz że w przypadku Włoch jest ona wynikiem sporej rozbieżności pomiędzy regionami najdroższymi, a tymi najtańszymi. W tych pierwszych cena hektara będzie dochodziła do 60 000 euro, a w tych drugich wyniesie około 15 000 euro. 45 000 euro to znacząca różnica, ale nadal nie jest to największa dysproporcja w zestawieniu.

Kolejnym, ale już ostatnim w zestawieniu krajem z ceną hektara ziemi rolnej niewiele powyżej 30 000 euro jest Irlandia. Mając nieco powyżej 20 000 euro można nabyć statystyczny hektar w Słowenii, a kupując go w Danii zostanie nam z 20 000 jeszcze kilka euro na porządny zestaw Lego.

Trzy kolejne kraje na liście to Hiszpania, Grecja i Szwecja. Tutaj za hektar przyjdzie nam zapłacić od 11 000 do 13 000 euro. Zbliżona średnia cena hektara to nie jedyna wspólna cecha dla tych rynków. Co ciekawe każdy z nich cechuje się bardzo dużą dysproporcją. Najwyższa jest ona w Hiszpanii. Wyspy Kanaryjskie to nie tylko urokliwe miejsce spędzania wakacji, ale i duża autonomia gospodarcza, przez wielu stawiana w jednym szeregu z rajami podatkowymi. To właśnie tutaj pada unijny rekord ceny hektara ziemi i wynosi on aż 120 477 euro. Ponad pół miliona złotych za hektar ziemi rolnej.

Hiszpania to nie tylko rekordzista pod względem średniej ceny, ale i pod względem rozpiętości cen na swoim terenie. W jednej części kraju hektar kosztuje ponad 120 000 euro, a w drugiej jego cena wynosi nieco więcej niż 5 000 euro. To aż 115 000 euro różnicy. Oznacza to również, że rolnik z mniej popularnego regionu w Hiszpanii chcąc przenieść się na Wyspy Kanaryjskie musi sprzedać 24 hektary, aby było go stać na hektar wyspy.

Grecję łączy z Hiszpanią nie tylko zbliżona średnia cena hektara, ale i podobny poziom cen ziemi w uboższych regionach. Również w Grecji mamy do czynienia z dużym zróżnicowaniem cen. Mimo średniej na poziomie około 12 000 euro bywają regiony, gdzie cena hektara widocznie przekracza 60 000 euro.

Ciekawym przypadkiem jest Szwecja. Ta, ze średnią ceną hektara na poziomie 11 000 euro i około 16 000 euro za grunty w droższych regionach nie byłaby interesująca gdyby nie północ. Na północy Szwecji jest Norlandia, a północna część Norlandii to miejsce w unii gdzie grunty są najtańsze. Tam hektar kosztuje średnio 1 882 euro.

Tuż za Szwecją, czyli w samym środku stawki z cenami hektara oscylującymi wokół 10 000 euro plasuje się Polska i nasz sąsiad Czechy. Tuż za Czechami znajdziemy Finlandię i Rumunię (7 000 do 8 000 euro). Nieco dalej, z ceną hektara na poziomie zbliżonym do 5 000 euro plasują się Bułgaria, Francja, Węgry, Litwa i Estonia. Obecność Francji w tym gronie może być zaskoczeniem. Stawiana niegdyś za wzór polityki rolnej przez część organizacji zrzeszających rolników jest przykładem przeregulowania rynku do tego stopnia, że francuski rolnik spędza więcej czasu ze stosami urzędowych formularzy niż na polu.

Listę eurostatu zamykają Słowacja i tuż za nią Chorwacja. W tym drugim państwie średnia cena hektara ziemi rolnej to zaledwie 3 661 euro. Kraje z końca listy wiąże to, że należą one do unii najkrócej, a co za tym idzie nie miały jeszcze wystarczająco czasu, aby gonić kraje zamożniejsze. W chwili akcesji do Unii Europejskiej w 2004 roku i u nas było naprawdę tanio. Dziś to my, podobnie jak kiedyś Holendrzy do Polski, możemy się wybrać na wycieczkę do Chorwacji i wybrać ładną działkę w urokliwym miejscu, która z czasem będzie świetną lokata kapitału. Jedyną zagadką w tym planie jest właśnie czas.

Tekst powstał w oparciu o najnowsze w chwili jego publikacji dane pochodzące z Eurostat. Zgodnie z informacją zamieszczoną na grafice są to dane głównie za rok 2021, a w kilku przypadkach za rok 2020.

Zapisz się na newsletter!

To najlepsze źródło informacji o promocjach, organizowanych przez nas webinarach, a także cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wiadomości z rynku nieruchomości, które trafi wprost na Twoją skrzynkę mailową.

2 komentarze

Dodaj komentarz