Warunki Zabudowy jednak zostają?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii po raz kolejny zmienia swoją komunikację w odniesieniu do reformy planowania przestrzennego. Do tej pory słyszeliśmy już o likwidacji warunków zabudowy, wprowadzeniu planów ogólnych, wprowadzeniu opłat od wzrostu wartości dla działek z warunkami zabudowy, ograniczeniu czasu w jakim warunki zabudowy są ważne. Tym razem ministerstwo odgrzewa ostatni z tych pomysłów.

W chwili obecnej warunki zabudowy ważne są bezterminowo. Pierwotna propozycja zakładała skrócenie okresu ich obowiązywania do trzech lat. Dziś wiemy, że miałoby to być pięć lat. Takie granie okresem obowiązywania “wuzetek” sugeruje brak rzeczowej analizy problemu po stronie ministerstwa. Można odnieść wrażenie, że to kolejny obszar w którym trwają przedwyborcze przepychanki na zachęty i zakazy.

Z drugiej strony to dość długi okres, bo pozwoli on na zrealizowanie większości inwestycji. Rzadko który deweloper rozciąga swoje plany oparte o jedną decyzję o warunkach zabudowy powyżej pięciu lat. Kolejną zaletą proponowanej zmiany jest umożliwienie gminom większej swobody chociażby w zmianie przeznaczenia gruntów, które kiedyś miały być wykorzystane pod zabudowę, ale dziś wszyscy wiedzą, że pomysł ten się nie udał. Część gmin odstępuje od takich prac w obawie przed wysokimi odszkodowaniami na rzecz właścicieli gruntów położonych na terenie nowych planów.

Źródło: prawo.pl

Zapisz się na newsletter!

To najlepsze źródło informacji o promocjach, organizowanych przez nas webinarach, a także cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wiadomości z rynku nieruchomości, które trafi wprost na Twoją skrzynkę mailową.

Krzysztof Derdzikowski
Krzysztof Derdzikowski

Z rynkiem nieruchomości związany od 2006 roku. Doświadczenie zbierał podczas pracy dla największego biura nieruchomości w kraju, jak i podczas rozwijania lokalnych oddziałów kilku nowych firmy w branży. Aktualnie w fazie aktywnego budowanie kolejnej spółki działającej na rynku nieruchomości gruntowych. Autor branżowych tekstów i poradników w lokalnych mediach internetowych oraz drukowanych. Inwestor, pośrednik, doradca, szkoleniowiec. Prywatnie fan nowych rozwiązań IT w branży nieruchomości i marketingu internetowego.

Artykuły: 143

Dodaj komentarz