Jak podnieść wartość działki? 5 skutecznych sposobów

Inwestowanie w grunty cieszy się sporą popularnością i jest przez wielu uważanych za mniej kłopotliwe niż inwestowanie w mieszkania na flipy czy na wynajem. Dobrze zaplanowana inwestycja w grunty może przynieść naprawdę duże zyski, a kluczem do sukcesu jest wiedza na temat podnoszenia wartości działki. Oto 5 skutecznych sposobów które pozwolą Ci zwiększyć wartość działki.

Jasny stan prawny działki

Wartość działki zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest stan prawny działki. Wszelkie niejasności w księdze wieczystej powodują, że kupujący patrzą na sprzedawany grunt nieco podejrzliwie i jeśli zdecydują się na zakup to w znacznie niższej cenie. Jeśli zatem chcesz zwiększyć wartość działki, to zapisy w księdze wieczystej powinny być zgodne z aktualnym stanem prawnym. Może to dotyczyć nieaktualnych wpisów związanych ze służebnością, które pozostały w księdze wieczystej, a nie są już niezbędne, gdyż działka, której ona dotyczy ma dojazd z innej strony. Mogą to być również nieprzeprowadzone sprawy spadkowe, w wyniku czego jako właściciel działki wpisana jest osoba, która dawno nie żyje. Wyjaśnienie tych spraw zajmuje nieco czasu, ale pozwala pozbyć się niejasności prawnych, a tym samym podnieść wartość działki.

Zmiana przeznaczenia

Nieruchomości gruntowe różnią się od siebie nie tylko położeniem czy kształtem, ale jedną z najważniejszych ich cech jest przeznaczenie działki. Działki budowlane są więcej warte niż działki rolne czy leśne, dlatego pierwszym krokiem do oszacowania wartości działki jest sprawdzenie jej przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Gminy udostępniają MPZP na swoich stronach internetowych, więc możesz sprawdzić przeznaczenie działki bez wychodzenia z domu.

Jeśli okaże się, że przeznaczenie działki jest inne niż budowlane, to możesz wnioskować o zmianę jej przeznaczenia. Niestety zmiana ta wymaga czasu, więc musisz się uzbroić w cierpliwość, co może przesunąć w czasie działania związane ze sprzedażą działki, ale znaczny wzrost wartości działki dzięki zmianie jej przeznaczenia powinien Ci to wynagrodzić.

Podział lub scalenie działek

Dobrym sposobem na podniesienie wartości nieruchomości gruntowej jest zmiana jej powierzchni poprzez podział lub scalenie. Jeśli jesteś właścicielem dużej działki budowlanej oznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako działka pod budownictwo jednorodzinne, to możesz podzielić działkę na mniejsze i sprzedać każdą z nich z osobna.

Działając w ten sposób zarobisz więcej niż sprzedając dużą działkę, ale tylko pod warunkiem, że wydzielone działki będą miały kształt pozwalający na łatwe zagospodarowanie budynkiem jednorodzinnym i zadbasz o niezależny dojazd. Taki zabieg najlepiej przeprowadzić jednorazowo czyli zaplanować podział całego terenu, a potem wystawić działki na sprzedaż, a nie czekać aż znajdą się chętni na mniejsze działki i wydzielać je dopiero na ich życzenie. Takie działanie nie przyniesie bowiem oczekiwanych rezultatów, bo każdorazowo trzeba będzie od nowa przeprowadzać procedurę podziału, co będzie stratą czasu i pieniędzy.

W niektórych sytuacjach lepszy efekt może przynieść scalenie działek, szczególnie jeśli mają one nieregularne kształty lub są bardzo wąskie i trudno byłoby je zagospodarować. Scalenie działek jest też zasadne na terenach przeznaczonych pod budownictwo usługowo-przemysłowe. Firma poszukująca terenu pod fabrykę, magazyn czy sklep wielkopowierzchniowy często woli kupić teren od jednego właściciela i jest gotowa zapłacić za to więcej niż gdyby miała samodzielnie negocjować z kilkoma czy kilkunastoma właścicielami sąsiadujących ze sobą działek. Możesz to zatem wykorzystać i skupując te działki zainwestować w grunty, a następnie scalić je i sprzedać je jako jedną działkę o większej powierzchni.

Uzbrojenie działki

Dobrym sposobem na podniesienie wartości działki budowlanej jest jej uzbrojenie czyli doprowadzenie do niej mediów. Wiele osób chętnie zapłaci za działkę nieco więcej, jeśli będzie ona uzbrojona, gdyż dzięki temu uniknie formalności i kontaktów z dostawcami mediów. Jeśli więc nie przeraża Cię kontakt z urzędami i masz na to czas i przestrzeń, to doprowadź media do działki, a z pewnością będziesz mógł uzyskać za nią wyższą cenę.

Wygląd działki

Ostatnim skutecznym sposobem na podniesienie wartości działki jest zadbanie o jej wygląd. Wydawać by się mogło, że w przypadku nieruchomości gruntowej to nieistotne, szczególnie jeśli działka ma być przeznaczona pod budowę podczas której jej wygląd diametralnie się zmieni, a jednak wygląd działki wpływa na pierwsze wrażenie kupującego. Działka zarośnięta, z pozostałościami połamanych drzew czy zniszczonych zabudowań nie wygląd dobrze i jej wygląd będzie miał negatywny wpływ na cenę sprzedaży. Warto zatem zadbać o działkę, skosić wysoką trawę, usunąć połamane drzewa czy wyciąć samosiejki, a nawet wyrównać teren. Dzięki temu kupujący będzie mógł wygodnie przejść się po całej działce i łatwiej mu będzie wyobrazić sobie swój przyszły dom.

Zapisz się na newsletter!

To najlepsze źródło informacji o promocjach, organizowanych przez nas webinarach, a także cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wiadomości z rynku nieruchomości, które trafi wprost na Twoją skrzynkę mailową.

Dodaj komentarz