Zakup działki pod inwestycję – dlaczego warto?

Zakup działki jest często traktowany jako jeden z etapów realizacji marzenia o własnym domu. Nie każdy pamięta jednak o tym, że nieruchomości gruntowe mogą być również traktowane jako dobra i bezpieczna inwestycja. Zobaczmy zatem, dlaczego warto kupować działki w celach inwestycyjnych.

Działki – dobro ograniczone

Nieruchomości gruntowe, w przeciwieństwie do budynków i mieszkań, to dobro ograniczone. Nie da się ich wyprodukować i zwiększyć ich liczby, dopóki nie zaczniemy kolonizować okolicznych planet ;). To oznacza, że przy rosnącym popycie ich wartość będzie rosła, gdyż takie jest prawo rynku.

Nie oznacza to, że każda działka jest warta zakupu, bo na wartość nieruchomości gruntowej wpływa wiele różnych czynników. Do najważniejszych należy lokalizacja oraz przeznaczenie wg miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bo to one wyznaczają możliwości zagospodarowania gruntu.

Nieruchomości gruntowe – niemal bezobsługowe

Inwestycje w działki są wybierane chętnie przez inwestorów, którzy chcą bezpiecznie ulokować kapitał na długi termin, a jednocześnie nie chcą poświęcać dużej ilości czasu na zajmowanie się obsługą inwestycji. Przy nieruchomościach gruntowych nakłady czasowe poświęcone na inwestycję są znacznie mniejsze niż w przypadku mieszkań kupowanych na flipa czy na wynajem. Znacznie niższe są też koszty związane z posiadanym gruntem, bo nie ma czynszu czy zużycia mediów, a jedynie podatek od nieruchomości, którego wysokość to maksymalnie kilka zł za m2 rocznie.

Wyjątkiem od tej reguły są sytuacje, gdy kupujesz działki w celach inwestycyjnych i chcesz dokonać zmiany ich przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub masz w planie wykonać ich podział lub scalenie, aby w ten sposób podnieść ich wartość. W takiej sytuacji musisz mieć świadomość, że aby zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego potrzeba nie tylko czasu, ale również wiedzy i doświadczenia, które pozwolą na realizację tego zadania. Podział i scalanie działek jest nieco prostszą procedurą, ale też wymaga nieco uwagi i czasu, by załatwić sprawy formalne.

Różne rodzaje działek

Inwestowanie w działki, podobnie jak inwestowanie w nieruchomości mieszkalne, również daje szerokie możliwości wyboru ścieżki inwestycyjnej. Można inwestować w duże działki budowlane przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną, działki mniejsze – z myślą o indywidualnych kupujących działki dla siebie, w grunty rolne i ich odrolnianie czy w grunty przeznaczone pod zabudowę przemysłowo-usługową. To nadal nie wszystkie ścieżki, którymi można podążać realizując inwestycje w nieruchomościach gruntowych.

Tak szeroki wybór sposobów inwestowania w działki sprawia, że można dzięki nim osiągnąć różne cele. Będą je mogły zrealizować zarówno osoby szukające sposobu na bezpieczną i stabilną lokatę nadwyżek kapitałowych, które oczekują zysków w dłuższej perspektywie czasowej, jak i osoby, które na nieruchomościach gruntowych chcą zarobić w krótszym czasie. Ci ostatni najczęściej poświęcają wiele uwagi swoim inwestycjom, podnosząc wartość działek dzięki zmianie sposobu użytkowania gruntu, podziały czy scalenia. Dzięki temu w stosunkowo krótkim okresie mogą sporo zarobić na swojej inwestycji, a obrót działkami rolnymi, budowlanymi czy inwestycyjnymi staje się dla nich dobrym sposobem na pomnożenie kapitału.

Inwestycje w działki – niski próg wejścia

Zakup działki, podobnie jak zakup innej nieruchomości, może być finansowany nie tylko ze środków własnych, ale również ze wsparciem w postaci kredytu hipotecznego. To oznacza, że inwestor nie musi mieć na koncie wolnych środków w kwocie pozwalającej na zakup gruntu. Wystarczy, że ma wkład własny oraz zdolność kredytową i już może myśleć o kupnie nieruchomości gruntowej. Jeśli ma pomysł, w jaki sposób może dokonać przekształcenia działki i podnieść jej wartość, to inwestycja taka jest bardzo opłacalna, a zwrot z kapitału własnego sięga często kilkuset procent.

Warunkiem powodzenia takiej inwestycji jest jednak wiedza na temat obrotu nieruchomościami gruntowymi, a więc przede wszystkim znajomość przepisów z tym związanych. Można ją zdobyć na szereg różnych sposobów, ale jednym z najlepszych są szkolenia. Działki mają bowiem to do siebie, że niemal każdy przypadek jest inny i przy stawianiu pierwszych kroków przydaje się nie tylko wiedza teoretyczna, ale również praktyczna. Tę ostatnią można zdobywać ucząc się na własnych błędach lub korzystając ze wsparcia doświadczonych inwestorów prowadzących szkolenia. Dzięki nim można poznać kreatywne sposoby na rozwiązywanie problemów, które pojawią się na inwestorskiej drodze.

Zapisz się na newsletter!

To najlepsze źródło informacji o promocjach, organizowanych przez nas webinarach, a także cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wiadomości z rynku nieruchomości, które trafi wprost na Twoją skrzynkę mailową.

Dodaj komentarz