Zamiast drewnianych domów – paczka zapałek

Jednym ze sztandarowych pomysłów ekipy rządzącej na poprawę sytuacji mieszkaniowej w Polce miała być budowa tanich mieszkań i domów z drewna. Powstała nawet specjalna spółka, Polskie Domy Drewniane SA (PDD SA). Mieszkania miały być oferowane zwłaszcza dla osób o umiarkowanych dochodach. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy spółka spełniła pokładane w niej nadzieje.

PDD SA została powołana w 2019 roku z ambitnym celem zwiększenia dostępności mieszkań, zwłaszcza dla osób o umiarkowanych dochodach, oraz wspierania przedsiębiorczości w obszarze energooszczędnego budownictwa drewnianego. Niestety, jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, spółka nie osiągnęła zakładanych celów. Inwestycje realizowano z opóźnieniem, a spółka nie osiągnęła zakładanych przychodów, przeciwnie – w kontrolowanym okresie odnotowała wyłącznie straty.

PDD SA miała za zadanie wybudować 11 000 mieszkań w budynkach wielorodzinnych i 950 domów w zabudowie jednorodzinnej o wartości 6 637,1 mln zł w ciągu 5 lat (2018–2022). Do połowy 2022 roku wybudowała i oddała do użytku jedynie 31 lokali mieszkalnych i 2 lokale usługowe, z których do czerwca 2022 roku skomercjalizowano tylko 6 lokali mieszkalnych poprzez najem tradycyjny lub najem z dojściem do własności.

W rezultacie opóźnień w realizacji inwestycji, PDD SA nie odnotowała do końca 2020 roku przychodów ze sprzedaży towarów i usług. W 2021 roku wpływy sięgnęły 2,9 tys. zł (zamiast zakładanych 18,8 mln zł), a w I półroczu 2022 roku 61,3 tys. zł. Od 5 marca 2019 roku do 30 czerwca 2022 roku spółka wykazała łączną stratę w wysokości 16,4 mln zł.

Pomimo ambitnych planów i obietnic, Polskie Domy Drewniane SA nie spełniły swojego celu. Opóźnienia w realizacji inwestycji, brak przychodów i ogromne straty to główne problemy, z którymi musiała się zmierzyć spółka.

Złośliwi przy ogłoszeniu rządowych planów budowy domów z drewna mówili, że władze zastały Polskę murowaną, a będą chciały zostawić drewnianą. Jak widać po wynikach spółki PDD SA były to tylko złośliwości. Nie będzie drewnianej Polski. Przy takim tempie i skuteczności działań możemy liczyć najwyżej na kilka paczek zapałek.

Zapisz się na newsletter!

To najlepsze źródło informacji o promocjach, organizowanych przez nas webinarach, a także cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wiadomości z rynku nieruchomości, które trafi wprost na Twoją skrzynkę mailową.

Dodaj komentarz