Unia walczy z najmem krótkoterminowym „na czarno”

Unia Europejska planuje wprowadzenie regulacji, które mają na celu eliminację najmu krótkoterminowego mieszkań bez płacenia podatków. Prace nad nowymi przepisami są obecnie w toku. Przepisy te mają na celu zobowiązać platformy i portale internetowe oferujące takie usługi do kontroli prawidłowości rejestracji. W przypadku niezgodności pomiędzy danymi platformy a deklaracjami podatkowymi, organy publiczne będą miały prawo zawiesić numer rejestracyjny gospodarza i zażądać jego usunięcia z platformy.

Nowe przepisy mają na celu odpowiedzieć na liczne skargi lokalnych samorządów i społeczności, które narzekają na niekontrolowany rozwój rynku mieszkań dla turystów. Ten rozwój doprowadził do wzrostu cen nieruchomości. Właściciele lokali przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy będą musieli się zarejestrować. Jeżeli okaże się, że dany gospodarz nie spełnia określonych wymogów, organy publiczne będą mogły zawiesić jego numer rejestracyjny i zwrócić się do platform o usunięcie go z wykazu.

W wielu atrakcyjnych turystycznie miastach, zwykłe rodziny często nie mają szans na wynajem mieszkania do życia, ponieważ wynajem krótkoterminowy podbił stawki. W centrum Florencji liczba mieszkań na wynajem krótkoterminowy od 2015 roku zwiększyła się o 60 proc., natomiast w Krakowie między 2014 a 2017 rokiem – o 100 proc. Wiele osób, które mieszkają na stałe w tych miejscach, narzeka na brud, hałas i spadek bezpieczeństwa.

Najem krótkoterminowy jest atrakcyjny dla niektórych grup turystów, takich jak rodziny z dziećmi, czy osoby o skromniejszych budżetach, ponieważ pozwala na oszczędności dzięki możliwości samodzielnego gotowania.

Właściciele nieruchomości, którzy nie płacą podatków, mogą odczuć największy wpływ nowych przepisów. Jeżeli ich biznesplan zakładał działanie „na czarno”, będą musieli go zrewidować. Istnieje jednak zawsze opcja zdecydowania się na wynajem długoterminowy.

Właściciele nieruchomości, którzy wynajmują swoją nieruchomość „regularnie i długotrwale”, powinni zarejestrować swoją działalność gospodarczą w celu rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) lub podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). W takim przypadku podatnik może odliczać koszty związane z prowadzeniem działalności, takie jak koszty remontów, wyposażenia, utrzymania i czynszu.

Zapisz się na newsletter!

To najlepsze źródło informacji o promocjach, organizowanych przez nas webinarach, a także cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wiadomości z rynku nieruchomości, które trafi wprost na Twoją skrzynkę mailową.

Krzysztof Derdzikowski
Krzysztof Derdzikowski

Z rynkiem nieruchomości związany od 2006 roku. Doświadczenie zbierał podczas pracy dla największego biura nieruchomości w kraju, jak i podczas rozwijania lokalnych oddziałów kilku nowych firmy w branży. Aktualnie w fazie aktywnego budowanie kolejnej spółki działającej na rynku nieruchomości gruntowych. Autor branżowych tekstów i poradników w lokalnych mediach internetowych oraz drukowanych. Inwestor, pośrednik, doradca, szkoleniowiec. Prywatnie fan nowych rozwiązań IT w branży nieruchomości i marketingu internetowego.

Artykuły: 148

Dodaj komentarz