Rekomendacja S mniej restrykcyjna dla kredytu 2%

Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, podczas Europejskiego Kongresu Finansowego, zapowiedział zmiany w rekomendacji S, które mają ułatwić dostęp do rządowego kredytu 2 proc. Nowe zasady mają poprawić zdolność kredytową i umożliwić bankom korzystniejsze ocenianie kredytobiorców.

Rekomendacja S, czyli zbiór zaleceń dla banków stworzony przez Komisję Nadzoru Finansowego, ma ulec zmianie. Rekomendacja dotyczy wszystkich banków, które udzielają kredytów z zabezpieczeniem hipotecznym i określa sposób liczenia zdolności kredytowej.

Zmiany w rekomendacji S mają na celu ułatwienie dostępu do rządowego kredytu 2 proc. Jak mówił Waldemar Buda w rozmowie z Mikołajem Kunicą, redaktorem naczelnym Business Insider Polska, “taka decyzja będzie do połowy czerwca. To bardzo dobra informacja, bo poprawi się zdolność kredytowa i banki będą mogły korzystniej oceniać kredytobiorców z punktu widzenia tego produktu”.

Nowa rekomendacja sprawi, że kredyt 2 proc. stanie się atrakcyjniejszy niż zwykły kredyt hipoteczny, co poszerzy bazę osób, które będą mogły z niego skorzystać. Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich. Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem będzie to do 600 tys. zł. Kredyt otrzymamy na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m2 mieszkania.

Zapisz się na newsletter!

To najlepsze źródło informacji o promocjach, organizowanych przez nas webinarach, a także cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wiadomości z rynku nieruchomości, które trafi wprost na Twoją skrzynkę mailową.

Dodaj komentarz