Mapa przyszłości – Świat 2050

Jak będzie wyglądać nasza planeta w 2050 roku? Nowa, fascynująca mapa interaktywna dostępna online stawia to pytanie pod lupę. Mapa, opracowana na podstawie prognoz bazujących na dotychczas zebranych danych, przedstawia wizję przyszłości Ziemi, wskazując, jak zmieniający się klimat i rozwój technologii mogą wpłynąć na naszą planetę. Chcecie zobaczyć, jak może wyglądać dobrze wam znana okolica, w której mieszkacie?

Zrozumienie przyszłości Ziemi wymaga analizy wielu czynników – rosnącej technologii, zmieniających się warunków klimatycznych oraz wpływu człowieka na naszą planetę. Mapa została opracowana na bazie dotychczas zebranych danych, przygotowana razem z zespołem naukowców z Clark University. Wykorzystuje ona prognozy dotyczące pokrycia poszczególnych terenów oraz szybkości postępujących zmian.

My najbardziej polecamy zakładkę View the change, w której w łatwy sposób można porównać stan Ziemi z roku 2018 z tym prognozowanym na 2050 rok. Wiele regionów pokazuje wyraźne zmiany, np. pod względem pokrycia lasami, te najbardziej rzuciły się nam w oczy, w okolicy Borów Tucholskich. Jest to jednak jeden z wielu terenów, na obszarze których w mniejszym lub większym stopniu nastąpią zmiany.

Jak prawidłowo odczytać mapę?

Patrząc na mapę, możemy zauważyć wiele kolorów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dla nas niezrozumiałe. Istotne jest więc, aby przed głębszą analizą mapy przyjrzeć się legendzie, którą umieszczamy niżej. Przykładowo, obszary zaznaczone na mapie na kolor zielony to rzeczywiście lasy, podczas gdy na kolor żółty zarezerwowano dla terenów użytków zielonych czy trawnikowych. Oto więc szczegółowy przegląd legendy:

  • Czerwony – tereny zurbanizowane lub pokryte sztuczną nawierzchnią;
  • Różowy – tereny uprawne;
  • Żółty – tereny użytków zielonych, trawników, krzewów;
  • Beżowy – tereny bez roślinności;
  • Jasnoszary – tereny z rzadko występującą roślinnością;
  • Jasnozielony – tereny z przewagą lasów liściastych;
  • Ciemnozielony – tereny lasów iglastych;
  • Miętowy – tereny często zalewane lub tereny bagniste.

Link do mapy Esri Land Cover 2050: www.ivingatlas.arcgis.com/landcover-2050/

Źródło: Esri

Zapisz się na newsletter!

To najlepsze źródło informacji o promocjach, organizowanych przez nas webinarach, a także cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wiadomości z rynku nieruchomości, które trafi wprost na Twoją skrzynkę mailową.

Anna Baur
Anna Baur
Artykuły: 41

Dodaj komentarz