Nowe możliwości dla rolników – zmiany w prawie budowlanym

Wprowadzenie nowych przepisów w prawie budowlanym, otwiera nowe możliwości dla rolników. Od 3 czerwca 2023 roku wprowadzone zmiany upraszczają procedury inwestycyjne. Pozwala to na wznoszenie niektórych budynków gospodarczych bez konieczności uzyskania pozwolenia czy zgłoszenia. To przewrót, który ma na celu zwiększenie efektywności i uproszczenie procesów budowlanych, szczególnie w sektorze rolnictwa. Nowe zasady mają przysłużyć się przede wszystkim rolnikom, którzy często skarżyli się na zbyt skomplikowane i czasochłonne procedury.

Najnowsze zmiany w prawie budowlanym to efekt dążenia do uproszczenia procedur inwestycyjnych. Mają na celu przyspieszenie wznoszenia obiektów potrzebnych gospodarstwom rolnym oraz zmniejszenie kosztów poprzez umożliwienie rezygnacji z projektu i sporządzenia map. Nowe przepisy zezwalają także na rezygnację z zatrudnienia kierownika budowy.

Zgodnie z nowym prawem budowlanym, rolnicy mogą bez pozwolenia budować silosy i jednokondygnacyjne budynki gospodarcze oraz wiaty. Są jednak pewne ograniczenia. Na przykład, naziemne silosy na materiały sypkie, mogą mieć pojemność do 250 m3 i wysokość nie większą niż 15 m, a jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty związane z produkcją rolną, mogą mieć powierzchnię zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji i wysokości nie większej niż 7 m. To nowe rozwiązanie może stanowić znaczące ułatwienie dla rolników, którzy chcą szybko rozbudować swoje gospodarstwo.

Ponadto, przepisy umożliwiają budowę nawet bez zgłoszenia przedsięwzięcia do starostwa w przypadku jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat, związanych z produkcją rolną, o powierzchni do 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m. Ta zmiana znacznie upraszcza proces planowania i realizacji budowy, co z pewnością będzie docenione przez osoby pracujące w rolnictwie.

Nowe prawo budowlane wprowadza wiele ułatwień dla rolników, jednak wciąż wymaga od nich zachowania bezpieczeństwa konstrukcji poprzez dołączenie dokumentacji technicznej przygotowanej przez uprawnionego projektanta.

Zapisz się na newsletter!

To najlepsze źródło informacji o promocjach, organizowanych przez nas webinarach, a także cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wiadomości z rynku nieruchomości, które trafi wprost na Twoją skrzynkę mailową.

Dodaj komentarz