Inwestycja w grunty od lat jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych. Grunty są bowiem dobrem ograniczonym, więc nie da się ich wyprodukować więcej, a to powoduje nieustanny wzrost ich wartości. Po zakupie nie wymagają doglądania i remontów, jak to ma miejsce w przypadku np. mieszkań na wynajem. Zobaczmy zatem, co powinieneś wiedzieć, by z sukcesem rozpocząć inwestowanie w grunty.
Podstawowa wiedza o gruntach
Jeśli chcesz na poważnie zająć się inwestowaniem w grunty, to musisz zacząć od podstaw teoretycznych. Bez wiedzy na temat rodzajów gruntu oraz przepisów związanych z możliwością ich zagospodarowania nie będziesz mógł skutecznie prowadzić inwestycji w grunty. Informacje na ten temat możesz zdobywać samodzielnie, czytając odpowiednie książki czy artykuły oraz zapoznając się z licznymi materiałami dostępnymi w różnych źródłach. Pamiętaj jednak, że wiele przepisów zmienia się w czasie, więc korzystaj z publikacji wydanych niedawno.
Ważne z Twojego punktu widzenia będą również przepisy związane z podziałami działek oraz ich scalaniem. Wiele inwestycji w grunty opiera się właśnie na odpowiednich zmianach w układzie działek, które prowadzą do znacznego wzrostu ich wartości. Co ważne, w niektórych sytuacjach bardziej korzystny jest podział dużej działki na mniejsze, np. przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne, a w innych lepiej jest kilka mniejszych działek połączyć w jedną, by stworzyć atrakcyjny teren pod inwestycję wielomieszkaniową czy przemysłową. Nie ma zatem jednej reguły, która jasno określałaby rozwiązanie najlepsze inwestycyjnie, gdyż jego wybór zależy od wielu czynników. Kluczowe jest wieloletnie doświadczenie inwestorskie, dzięki któremu można spojrzeć na dany grunt nie tylko przez pryzmat przepisów klasyfikujących działkę czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ale również przez pryzmat wcześniej zrealizowanych inwestycji.
Inwestowanie w grunty – gdzie się uczyć?
Wiedząc już, że podstawą pozwalającą rozpocząć pierwsze kroki na rynku nieruchomości gruntowych jest wiedza, czas zastanowić się, gdzie najlepiej ją zdobyć. Większość inwestorów zwykle zaczyna podobnie, czyli czyta dostępne książki i inne publikacje dotyczące inwestycji gruntowych. To bardzo dobry początek, by poznać podstawy teoretyczne, ale wiedza zdobyta w taki sposób to tylko początek góry lodowej, a lektura książek tego rodzaju u uważnego czytelnika rodzi wiele pytań. Na niektóre z nich można samodzielnie szukać odpowiedzi, ale jest wiele takich, na które najlepszą odpowiedzią jest: „to zależy”. Istnieje bowiem szereg czynników mających bezpośredni wpływ na dany problem i wskazanie odpowiedzi bez znajomości szerszego kontekstu jest wręcz niemożliwe. W związku z tym, lepiej uzupełnić wiedzę książkową o wiedzę przekazywaną przez praktyków uczestnicząc w dobrych szkoleniach na temat inwestowania w nieruchomości gruntowe.
Dobre szkolenia to takie, których prowadzący mają nie tylko akademicką wiedzę na temat rodzajów gruntu i sposobów ich zagospodarowania, ale są aktywnymi inwestorami. Dzięki temu mogą pokazać, w jaki sposób poruszać się w ramach obowiązującego prawa, a jednocześnie podchodzić do inwestycji kreatywnie, znajdując mniej oczywiste rozwiązania znacznie wpływające na opłacalność inwestycji. Zwykle chętnie się nimi dzielą podczas wykładów, co znacznie podnosi wartość szkolenia. Grunty inwestycyjne mogą mieć bowiem bardzo różne oblicza, a sukces inwestora jest wynikiem umiejętnego wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce oraz posiadania intuicji inwestorskiej, którą daje wieloletnie doświadczenie. Co ważne, może to być wieloletnie doświadczenie innego inwestora, do którego można mieć dostęp dzięki szkoleniom. Wielu prowadzących szkolenia oferuje później wsparcie w ramach grup na Facebooku, a niektórzy umożliwiają również wykupienie indywidualnej konsultacji czy mentoringu. Dzięki temu będąc na początku drogi inwestorskiej możesz skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia, co pozwoli uniknąć błędów, nierzadko bardzo kosztownych.
Jeśli zatem chcesz zacząć inwestowanie w grunty, to zacznij się uczyć, obserwuj rynek nieruchomości i szukaj kontaktu z praktykami, którzy mogą Ci pomóc uniknąć błędów.
[…] sąsiadujących ze sobą działek. Możesz to zatem wykorzystać i skupując te działki zainwestować w grunty, a następnie scalić je i sprzedać je jako jedną działkę o większej […]