Skarbówka nie ma racji w sprawie darowizn

Urzędy skarbowe twierdzą, że aby darowizna pomiędzy osobami z pierwszej grupy podatkowej była zwolniona z podatku od spadku i darowizn musi być ona dokonana przelewem. Ze stanowiskiem tym nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Skarżąca zwróciła się do Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Wyjaśniła, że zawarła ze swoim dziadkiem umowę darowizny środków pieniężnych. Umowa została wykonana poprzez wpłatę gotówki w oddziale banku na jej konto. Miało to miejsce w obecności dziadka. Następnym krokiem koniecznym w ocenie skarżącej do uzyskania zwolnienia z podatku jest zgłoszenie do urzędu skarbowego darowizny w terminie 6 miesięcy.

Dyrektor KAS nie zgodził się ze stanowiskiem skarżącej. Stwierdził on, że skoro na potwierdzeniu wpłaty widnieje informacja, że to ona dokonuje wpłaty, a nie dziadek to o zwolnieniu nie może być mowy. Spór pomiędzy skarżącą a skarbówką rozstrzygnął WSA w Poznaniu stwierdzając, że “brak jest podstaw do twierdzenia, że podatnik nie może skorzystać ze zwolnienia tylko dlatego, że wpłata na rachunek bankowy nastąpiła z adnotacją “wpłata własna”.”

Żródło: orzeczenia.nsa.gov.pl

Zapisz się na newsletter!

To najlepsze źródło informacji o promocjach, organizowanych przez nas webinarach, a także cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wiadomości z rynku nieruchomości, które trafi wprost na Twoją skrzynkę mailową.

Dodaj komentarz