Rząd ujawni rzeczywiste ceny mieszkań: darmowy dostęp do danych transakcyjnych od 2024 roku

Rząd Polski planuje uruchomienie specjalnej strony internetowej z dostępem do transakcyjnych cen mieszkań, co ma zwiększyć przejrzystość rynku nieruchomości. Darmowy dostęp do informacji ma pozwolić Polakom na lepsze zrozumienie wartości nieruchomości oraz umożliwić negocjowanie korzystniejszych warunków transakcji.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że począwszy od 2024 roku, Polacy będą mogli korzystać z darmowego dostępu do danych o rzeczywistych cenach mieszkań. Strona internetowa będzie oferowała przejrzysty podgląd cen transakcyjnych z podziałem na miejscowość, dzielnicę i metraż, co ułatwi porównywanie i analizowanie ofert na rynku nieruchomości.

Uruchomienie ogólnodostępnego rejestru z cenami transakcyjnymi mieszkań ma na celu walkę z tzw. “bańką” na rynku nieruchomości. Wprowadzenie takiej platformy ma zahamować “sztuczny popyt” i związane z nim zjawisko flipingu oraz cesji na rynku pierwotnym.

Dane na stronie będą pochodzić od notariuszy i będą wprowadzane na bieżąco, co zagwarantuje aktualność informacji. Portal nie będzie zawierał danych wrażliwych, lecz jedynie podstawowe informacje o lokalizacji, metrażu i cenie nieruchomości.

Minister Buda zwrócił uwagę na niedoskonałości dotychczasowych źródeł informacji o cenach mieszkań. Obecnie publikowane dane przez wojewodów dotyczą całego województwa, a nie poszczególnych miejscowości, co utrudnia dokładne określenie cen na lokalnych rynkach. Ponadto, dane te są historyczne i publikowane z dużym opóźnieniem, co ogranicza ich użyteczność.

Wprowadzenie darmowego dostępu do rzeczywistych cen mieszkań ma zwiększyć przejrzystość rynku nieruchomości w Polsce i ułatwić obywatelom podejmowanie świadomych decyzji.

Zapisz się na newsletter!

To najlepsze źródło informacji o promocjach, organizowanych przez nas webinarach, a także cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wiadomości z rynku nieruchomości, które trafi wprost na Twoją skrzynkę mailową.

Dodaj komentarz