Mieszkanie na start – plany na nowy program mieszkaniowy

W 2023 roku program “Bezpieczny kredyt 2%” był kluczowym elementem polityki mieszkaniowej, ale rok 2024 zapowiada się jako czas zmian i kolejnych programów rządowych programów. Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, podczas wczorajszej konferencji, przedstawił zarys nowego programu wsparcia. “Mieszkanie na start” – bo tak nazwano program, ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku.

“Mieszkanie na start” to program zastępujący obecny “Bezpieczny kredyt”. Minister Hetman podczas wczorajszej konferencji podkreślił, że jest to dopiero początkowa koncepcja, która ma być dalej kształtowana poprzez konsultacje i oczekuje dyskusji w jego temacie.

Ważnym aspektem programu jest jego adresowanie do osób poniżej 35. roku życia, z pewnymi odstępstwami dla osób w związkach lub rodzin. To zmiana w stosunku do “Bezpiecznego kredytu”, gdzie limit wiekowy wynosił 45 lat. W “Mieszkaniu na start” w przypadku singli wiek stanowi granicę, jednak w rodzinach wieloosobowych ten wymóg nie będzie obowiązywał.

Program wprowadza również system progów dochodowych, zależnych od wielkości gospodarstwa domowego. Przedstawione limity dochodów wynoszą odpowiednio: dla 1-osobowego gospodarstwa – 10 tys. zł brutto, dla 2-osobowego – 18 tys. zł, dla 3-osobowego – 23 tys. zł, dla 4-osobowego – 28 tys. zł, a dla 5-osobowego – 33 tys. zł. Przekroczenie tych limitów nie wyklucza z programu, a dochody będą weryfikowane tylko raz, podczas ubiegania się o kredyt. Jak zaznaczył minister, program ma być skierowany dla każdego, a przekroczenie limitu dochodu, będzie skutkowało pomniejszeniem wysokości dopłaty (każda złotówka powyżej limitu, to ograniczenie dopłaty o 50 gr w przypadku gospodarstw jednoosobowych, w przypadku większych będzie to 25 gr.

Program “Mieszkanie na start” obejmuje również specjalne warunki dla rodzin 5-osobowych, dla których dopłata będzie możliwa nawet przy zakupie kolejnego, większego mieszkania, a nie tylko pierwszego mieszkania. Oprocentowanie kredytu w ramach programu będzie zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, co jest nowością w porównaniu do poprzedniego programu.

Kolejnym ważnym elementem jest wysokość dopłat, która także będzie uzależniona od liczby osób w gospodarstwie. Przewiduje się, że dla gospodarstw 1-osobowych dopłata wyniesie 200 tys. zł, dla 2-osobowych – 400 tys. zł, dla 3-osobowych – 450 tys. zł, dla 4-osobowych – 500 tys. zł, a dla 5-osobowych i większych – 600 tys. zł. Tu warto zaznaczyć iż planowane są również korekty, które będą obowiązywały w większych miastach, gdzie średnia cena nieruchomości, odbiega od średniej wartości dla całego kraju. Wspominane przez ministra korekty mogą wynosić od 10 do 20%, w zależności od różnicy średniej ceny 1mkw w mieście i w kraju.

W planach Ministerstwa Rozwoju na rok 2024 jest udzielenie 50 tys. kredytów w ramach programu “Mieszkanie na start”, z całkowitym budżetem wynoszącym 500 mln złotych. Program ma być realizowany przez dwa lata. To dopiero pierwsze oficjalnie przekazane informacje przez ministra odnośnie programu. Więcej zapewne dowiemy się w kolejnych miesiącach.

Zapisz się na newsletter!

To najlepsze źródło informacji o promocjach, organizowanych przez nas webinarach, a także cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wiadomości z rynku nieruchomości, które trafi wprost na Twoją skrzynkę mailową.

Dodaj komentarz