Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzającej tzw. Bezpieczny kredyt na 2 proc. Nowe rozwiązanie ma wejść w życie 1 lipca, a teraz będzie debatowane przez Senat. Projekt autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii ma na celu wprowadzenie dopłat do rat kredytowych przez 10 lat oraz konto mieszkaniowe na preferencyjnych warunkach. Program „Pierwsze Mieszkanie” ma wspomóc osoby do 45. roku życia, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny albo planują to w przyszłości.
Wśród przyjętych poprawek znalazły się dwie redakcyjne oraz jedna, która rozszerza katalog uprawnionych do wzięcia bezpiecznego kredytu o osoby, które dostały nieruchomość w drodze dziedziczenia lub darowizny i zbyły ją przed osiągnięciem pełnoletności. Odrzucono poprawki opozycji, m.in. propozycje Koalicji Obywatelskiej, by kredyt 2 proc. zamienić na kredyt 0 proc. oraz by zamrozić raty kredytów mieszkaniowych na poziomie z grudnia 2021 r.
Program „Pierwsze Mieszkanie” składa się z dwóch filarów: „bezpiecznego kredytu” (system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego bądź jego budowę) oraz konta mieszkaniowego (pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania). Bezpieczne kredyty będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) i będą mogły być udzielane do 31 grudnia 2027 r.
Minister rozwoju Waldemar Buda wyjaśnił, że „Pierwsze Mieszkanie” ma być skuteczną odpowiedzią na problem wysokiego progu dostępu do kredytów hipotecznych, ułatwiając zdobycie kredytu dla osób ze średnimi zarobkami. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju i Technologii, z programu Pierwsze Mieszkanie skorzysta około 30-40 tys. osób rocznie.