QGIS – analiza działki dla każdego

QGIS jest darmowym i otwartym dla każdego programem do pracy z wszelkimi danymi
odnośnymi przestrzeni. Używa się go na całym świecie w wielu branżach, instytucjach czy urzędach.
Jego istotną zaletą jest łatwość uzyskania do niego dostępu, wciąż rozwijające się funkcje oraz wiele
opublikowanych poradników i filmików, które pokazują jak z niego korzystać. Nawet dla zwykłego laika program może okazać się bardzo przydatny i nie tak trudny w obsłudze. Do czego jednak osobiście może przydać mi się to oprogramowanie? Czy może mieć ono praktyczne zastosowanie, gdy chcę kupić działkę?

Od czego warto zacząć z QGIS?

Po pierwsze warto wiedzieć, że w QGIS możemy opracować i analizować różnego typu dane – te
wektorowe (które mają swoją geometrię, konkretne położenie i powierzchnię) oraz rastrowe (zdjęcia
satelitarne, mapy). Daje nam to ogromne możliwości do głębszego poznania interesującej nas działki i
jej aspektów fizycznych. Wszelkie przydatne dane możemy łatwo pozyskać ze strony Geoportalu i w
większości przypadków są one darmowe. Zdobędziemy w ten sposób: dane BDOT (wszelkie dane o
otaczającym nas świecie, m.in.: lasy, wody, budynki czy drogi), granice działek z EGiB, zdjęcia lotnicze
terenu, a nawet jego ukształtowanie (NMT).

Analizy nieruchomości w QGIS

Szukając wymarzonej działki, ważna jest jej lokalizacja, otoczenie i stan, w jakim się znajduje, a nawet jej historia. Dlatego nieocenione w poszukiwaniach okazują się zdjęcia lotnicze czy mapy topograficzne. Właśnie QGIS daje możliwość nakładania danych na siebie, dzięki czemu możemy uzyskać obraz terenu z naniesionymi wcześniej wspomnianymi danymi. W bardzo prosty sposób możemy wyświetlić popularne mapy, m.in. Google Maps, OpenStreetMap czy nawet dane NASA. Łatwo znajdziemy także inne podkłady, których nawet nie trzeba pobierać, a można je podczytać w programie za pomocą linku (są to dane WMS/WMTS). Wczytując granice interesujących Cię działek, możesz zobaczyć ich rzeczywiste pokrycie – czy jest to las lub pole, czy przebiega przez nie linia wysokiego napięcia lub rów melioracyjny. W programie rozrysujesz także, np. orientacyjne posadowienie budynku czy przebieg nowych mediów, od razu mogąc porównać ze stanem istniejącym.

Poszukiwania działki mogą zależeć też od twoich konkretnych preferencji, co do miejsca i
otoczenia nowej nieruchomości. Może nie chcesz, aby nowy dom powstał dalej niż 10 km od twojego
miejsca pracy lub szukasz miejsca, gdzie dojście do lasu zajmie mniej niż pół godziny? W przeprowadzeniu takich analiz pomoże jedna z funkcji programu. Wystarczy mieć pobrane dane, najczęściej będą to dane z Geoportalu, a potem z wykorzystaniem funkcji QGISa poznasz wyniki oczekiwanej przez ciebie analizy. Wystarczy zaznaczyć, np. budynek, w którym pracujesz lub wybrać wszystkie lasy interesującego cię powiatu i określić jak zasięg od nich Cię interesuje.

QGIS daje wiele możliwości do analizy nieruchomości, która być może będzie kluczowa przy podjęciu decyzji o zakupie gruntu. Sprawdzi się jednakowo u osób prywatnych, szukających miejsca pod budowę własnego domu, ale też w przypadku deweloperów czy inwestorów, którzy chcą dokładnie sprawdzić miejsce podjętej analizy. Wspomniane przez nas przykłady wykorzystania QGIS to jedynie wierzchołek góry lodowej. Oprogramowanie to niesie ze sobą wiele możliwości do poznania i przeanalizowania obszaru, te wspomniane przez nas, są zaś najłatwiejsze do samodzielnego przeprowadzenia przez początkujących.

Więcej narzędzi, które mogą pomóc Ci przy analizie działki, znajdziesz w naszym Niezbędniku narzędzi online.

Zapisz się na newsletter!

To najlepsze źródło informacji o promocjach, organizowanych przez nas webinarach, a także cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wiadomości z rynku nieruchomości, które trafi wprost na Twoją skrzynkę mailową.

Redakcja
Redakcja
Artykuły: 10

Dodaj komentarz