Koniec programu Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus, który był sztandarowym programem partii Prawo i Sprawiedliwość, zakończy swoją działalność. Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, stwierdził, że program nie sprawdził się i zaproponował nowe rozwiązanie dla dotychczasowych beneficjentów programu.

Mieszkanie Plus to flagowy program mieszkaniowy ogłoszony przez rząd Beaty Szydło w 2016 roku. Program oferował mieszkania na wynajem z możliwością późniejszego wykupu i miał na celu przyciągnięcie potencjalnych najemców niskimi stawkami czynszu oraz dopłatami. Program nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań i został uznany za nieudany. Do końca 2022 roku wybudowano około 19 000 mieszkań, a kolejne 31 500 było w budowie, podczas gdy premier Mateusz Morawiecki obiecał, że w ramach programu Mieszkanie Plus już w 2019 roku w budowie będzie 100 000 mieszkań​​.

Założenia programu były dyskusyjne, ale sposób na pomoc w najmie i nabyciu mieszkań dla młodych uczestników rynku to właściwy kierunek. O wiele lepszy niż programy dopłat, które to mają zastąpić Mieszkanie Plus. Program ten właściwie realizowany miał szansę na faktyczną zmianę obrazu rynku, a dopłaty będą kolejnym składnikiem szalejącej inflacji jak i rosnących cen mieszkań. Dobrze, że uzupełnieniem programu dopłat do kredytów ma być również wsparcie oszczędzania na zakup mieszkania.

Co dokładnie proponuje rząd? Nowy program mieszkaniowy dla osób do 45 roku życia, który ma wystartować 1 lipca 2023 roku, zakłada dwie formy wsparcia przy zakupie mieszkania. Pierwszą jest bezpieczny kredyt o oprocentowaniu 2%, a drugą oszczędnościowe konto mieszkaniowe. Program nie nakłada żadnych ograniczeń co do metrażu mieszkania czy liczby osób w rodzinie. Kredyt mogą uzyskać osoby, które nie mają i nigdy nie miały mieszkania. Maksymalna wysokość kredytu to 500 000 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego. Budżet państwa będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Beneficjenci otrzymają również roczne premie, jeśli zdecydują się oszczędzać na specjalnych kontach, które zostaną wypłacone tylko, jeśli te środki zostaną przeznaczone na zakup mieszkania. Minimalny okres oszczędzania to trzy lata​​.

Większość osób uczestniczących w programie Mieszkanie Plus ma otrzymać możliwość wykupu wynajmowanych mieszkań na preferencyjnych warunkach. Szczegóły nie są póki co znane.

Zapisz się na newsletter!

To najlepsze źródło informacji o promocjach, organizowanych przez nas webinarach, a także cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wiadomości z rynku nieruchomości, które trafi wprost na Twoją skrzynkę mailową.

Krzysztof Derdzikowski
Krzysztof Derdzikowski

Z rynkiem nieruchomości związany od 2006 roku. Doświadczenie zbierał podczas pracy dla największego biura nieruchomości w kraju, jak i podczas rozwijania lokalnych oddziałów kilku nowych firmy w branży. Aktualnie w fazie aktywnego budowanie kolejnej spółki działającej na rynku nieruchomości gruntowych. Autor branżowych tekstów i poradników w lokalnych mediach internetowych oraz drukowanych. Inwestor, pośrednik, doradca, szkoleniowiec. Prywatnie fan nowych rozwiązań IT w branży nieruchomości i marketingu internetowego.

Artykuły: 143

Dodaj komentarz